Hírek
2015. Június 01. 07:00, hétfő |
Külföld
Forrás: MTI
A horvát külügyminiszter indul az ENSZ-főtitkári tisztségért
A horvát külügyminiszter közölte, hogy versenybe kíván szállni az ENSZ-főtitkári tisztségért.
Vesna Pusic a The Independent on Sunday című liberális vasárnapi brit lapnak adott interjúban jelentette be e szándékát.
A jelenlegi főtitkár, a dél-koreai Ban Ki Mun megbízatása jövő év decemberében lejár.
A brit lap online kiadásában megjelent írás szerint a 62 esztendős horvát politikusnak "elvben tisztes esélye van" arra, hogy megválasztják az ENSZ főtitkárává. A "regionális körforgás nem hivatalos gyakorlata" ugyanis arra vall, hogy ezúttal Kelet-Európából kellene főtitkárt választani, mindemellett erősödik a támogatottsága annak is, hogy most első ízben női vezető kerüljön az ENSZ élére.
Vesna Pusic az interjúban kijelentette: véleménye szerint a jelölteknek - szintén most először - nyilvános vitán kellene részt venniük. "Az emberekben van egy olyan érzés, hogy nem is ismerik az ENSZ-t, hogy az valami nagyon elvont (intézmény) valahol New Yorkban, és válságok idején egyszer csak kéksisakosok hajtanak keresztül az országukon" - fogalmazott a horvát külügyminiszter.
Hozzátette: a főtitkárjelöltek nyilvános vitája elfogadhatóbbá és ismertebbé tehetné a világszervezetet a nagyközönség számára.
Vesna Pusic szerint a Horvátország által megtett út a nacionalista önkényuralmi rendszertől az EU-tagságig, valamint a Szlovéniával folytatott határviták békés lezárása modellként szolgálhat a válságrendezésre. "Mindezt a tapasztalatot hasznosíthatjuk Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában a veszélyes, érzelmi jelképiségekre épülő politikai folyamatokkal szemben" - mondta a brit lapnak a horvát politikus.
A The Independent on Sunday szerint ha az ENSZ mégsem Kelet-Európából választ új főtitkárt, akkor Helen Clark volt új-zélandi miniszterelnöknek, az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) jelenlegi vezetőjének vannak "kitűnő referenciái".
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 14. 07:31, péntek | Külföld
Ukrán miniszterelnök: a korrupciós botrány miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában
Az energetikai szektorban leleplezett korrupciós ügy miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában - jelentette be Julija Szviridenko miniszterelnök csütörtökön a Telegramon.
2025. November 13. 07:27, csütörtök | Külföld
Újraindulhat az amerikai kormányzat működése, a Kongresszus elfogadta az átmeneti költségvetést
Az amerikai Kongresszus alsóháza elfogadta a szövetségi intézmények finanszírozásáról szóló, így a kormányzati működés újraindulását lehetővé tevő átmeneti költségvetési törvényt szerdán.
2025. November 12. 07:25, szerda | Külföld
Budapesti békecsúcs - Szergej Lavrov: Moszkva kész megvitatni Washingtonnal a találkozó előkészítésének folytatását
Oroszország továbbra is kész megvitatni az Egyesült Államokkal a budapesti csúcstalálkozó előkészítésének folytatását -
2025. November 09. 09:50, vasárnap | Külföld
Ukrajnai háború - Kreml: nem lehet előre jelezni a budapesti csúcs időpontját
Nem lehet előre jelezni a budapesti orosz-amerikai csúcstalálkozó időpontját - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára pénteken újságíróknak.
