Hírek
2012. Április 28. 14:05, szombat |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
A Mol nélkül is megépülhet a Nabucco magyar szakasza

A Nabucco földgázvezeték magyarországi szakasza akkor is megépül, ha a Mol Nyrt. kiszáll a projektből – véli Gerhard Roiss, az OMV osztrák energetikai társaság vezérigazgatója a Handelsblatt című német lap szerint.
Roiss a lapnak elmondta: a magyar állam elkötelezte magát a csővezeték megépítése mellett. Azok az országok, amelyek területén áthalad a vezeték tervezett nyomvonala, államközi szerződést kötöttek, és ez a szerződés megteremtette a jogi alapot a beruházáshoz. „Magyarország kiállt a vezeték mellett” – mondta az OMV vezérigazgatója. Hozzátette: a konzorcium tagjai szükség esetén átveszik a Mol részét a közös cégből, de a vezeték magyarországi részét így is megépítik. „Ráadásul vannak más cégek is, amelyek csatlakozni kívánnak a konzorciumhoz” – jegyezte meg. Hangsúlyozta: Európának szüksége van a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger térségében kitermelhető földgázra, a Nabuccót ezért meg kell építeni.
Roiss a napokban felmerült új elképzeléssel, az 1300 kilométeres, a török-bolgár határtól az ausztriai Baumgartenig húzódó Nabucco West vezeték tervével kapcsolatban elmondta: a Fekete-tengernél feltárt „nagy készletek megváltoztatták a helyzetet”. Roiss jelezte: a vezetéknek nagyjából fele-fele arányban kell majd szállítani a fekete-tengeri saját területről és a Kaszpi-térségből származó földgázt.
A Handelsblatt felidézte: az OMV az év elején jelentős készleteket rejtő földgázlelőhely feltárásáról tett bejelentést. A Fekete-tenger romániai partjainál feltárt mező révén csökken a Kaszpi-térségben kitermelhető földgáz iránti igény – jegyezte meg a lap.
A Nabuccóról szóló kormányközi szerződést 2009. július 13-án írták alá Ankarában Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország képviselői.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború