Hírek
2011. Szeptember 08. 07:17, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress
Akár 15 évig itthon kellene maradniuk a diplomásoknak

Visszafizettetné az állam taníttatásuk költségeit azokkal a diplomásokkal, akik az egyetem vagy főiskola befejezése után külföldre mennek dolgozni - tudatta az origo.
A birtokukba került felsőoktatási törvény legújabb tervezete szerint 7-15 évet kellene Magyarországon dolgozniuk a diplomásoknak. A koncepció szerint a jelenleginél jóval szigorúbb feltételekkel lehet majd egyetemet alapítani, és a mostaninál jóval kevesebb pénz jut majd a felsőoktatásra 2014-től.
A lovasberényi kormányülés napirendjei között szerepelt a felsőoktatási törvény tervezete is, azonban annak tárgyalására a gazdasági ügyek miatt végül nem maradt idő, de a kormány vasárnapi ülésén a fő napirendi pontok között szerepel a téma - tudta meg az origo.
A birtokukba került tervezet szerint a korábbiakhoz képest változás, hogy a koncepció államilag finanszírozott képzés helyett állami ösztöndíjjal támogatott képzésről ír. A különbség, hogy a tervezet szerint az ilyen képzés a jövőben csak akkor lesz a hallgatók számára valóban ingyenes, ha még tanulmányaik megkezdése előtt szerződést kötnek az adott egyetemmel vagy főiskolával arról, hogy diplomájuk kézhez vétele után meghatározott ideig Magyarországon vállalnak munkát. Konkrét időszakot a tervezet nem szab meg, csak példaként említ 7 illetve 15 évet. Ennek nem teljesülése esetén a képzés költségét a hallgató az intézménynek visszatéríteni köteles - írja a tervezet.
Az origo emlékeztet, erre a tervre utalt már a Szegedma.hu című újságnak adott szombati nyilatkozatában Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár is, aki azt mondta: ha az állam milliókkal támogat meg egy képzést öt év alatt, úgy hiszem, a társadalom joggal várja el, hogy a fiatalok valamit visszaadjanak annak a közösségnek, mely hozzájárult a taníttatásukhoz. Nem feltétlenül forintot, hanem azt, hogy bizonyos ideig annak a közösségnek a javára fejtse ki a tevékenységét. Természetesen az is lehetséges, hogy valaki azt mondja, a diplomaszerzést követően övé a világ, s oda megy, ahová akar. Ebben az esetben viszont maga vagy családja fizeti képzésének költségeit.
Másik újdonság a korábbi tervezethez képest, hogy a tudományegyetemek alapításához szigorú feltételeket ír elő az új koncepció. Nyolc karral és legalább öt akkreditált doktori iskolával lehet tudományegyetemet indítani, bár egy korábbi koncepció szerint egyetemek alapításához négy kar is elég lett volna.
A felsőoktatási intézményrendszer átalakítását többek között a túlméretezett kapacitások megszüntetésével indokolja a tervezet, és az intézmények, szakok, karok megfelelően átgondolt és ütemezett összevonásával tartja megvalósíthatónak.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború