Hírek
2014. Július 15. 06:00, kedd | Belföld
Albérleti kérdés: festés kaucióból?

Le lehet-e vonni a kaucióból festésre fordított összeget? Ezt kérdezi a szakértőktől egy főbérlő rovatunk legújabb írásában. Ne feledje, joga van kérdezni!
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Le lehet-e vonni a kaucióból festésre, a szerződésben az áll, nagyobb dolgok, felújítás stb. a bérbeadót terheli?
2014. 06. 08.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A bérletre vonatkozó szabályok szerint a bérbe adott ingatlan rendeltetésszerű használatához szükséges munkálatok elvégzése a bérbeadó feladata, az állag megóvása s ennek érdekében kisebb munkák végzése (pl. a villanykörte cseréje) viszont a bérlőé. Bár a festés tipikusan állagmegóvó típusú munka, s miután a bérleti időszak lejárta után a bérleményt a szokásos elhasználódás figyelembe vétele mellett úgy kell a bérbeadó birtokába bocsátani, ahogyan a bérlő azt kapta mégis - miután itt nagyobb költségű munkáról van szó -, a felek a szerződésben általában meg szoktak abban állapodni, hogy a bérbeadó a bérleményt kifestett állapotban adja át, s úgy is kéri vissza, vagy ha ilyen nem történt, akkor ez a bérlőnek nem kötelezettsége. A bérleti időszak elején letett kaució felhasználása elmaradt bérleti díj vagy kifejezett károkozás miatt történhet, így a festés ellenértékét abból automatikusan levonni, ha arról korábban nem történt megegyezés, álláspontunk szerint nem lehet.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Ócsai József
ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 16. 09:10, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD
Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját
2025. Május 16. 09:08, péntek | Belföld
Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány
Magyarország elérheti a 85 százalékos foglalkoztatási arányt 2030-ra - mondta Czomba Sándor csütörtökön Budapesten, a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.
2025. Május 16. 09:04, péntek | Belföld
Orbán Viktor: a jövő autóit is Magyarországon fogják gyártani
A BYD gyárral kötött mostani megállapodás azt jelenti, hogy a jövő autóit is Magyarországon fogják gyártani
2025. Május 15. 07:11, csütörtök | Belföld
Közös éleslövészetet tartanak a Magyar Honvédség területvédelmi ezredeinek katonái és az Ohiói Nemzeti Gárda Bakonykútiban
Közös éleslövészetet tartanak a Magyar Honvédség négy területvédelmi ezredének kijelölt tartalékos katonái és az Ohiói Nemzeti Gárda a Fejér vármegyei Bakonykútiban található lőtéren, a gyakorlat a Valiant Panther 2025 nevet viseli