Hírek
2019. Május 13. 07:21, hétfő |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Átrajzolhatja a világpolitikát az északi sarkkör felmelegedése

Az északi sarkkör felmelegedése új kereskedelmi útvonalakat és bányászati lehetőségeket nyit meg, átrajzolva ezzel a világpolitikát - hangsúlyozták elemzők az M1 csatorna vasárnap esti műsorában.
Frank Tibor Amerika-szakértő úgy véli, hogy a térség erőforrásaiért folytatott versenyben az Egyesült Államok lemaradt. Bevált eszköze, a szankciós politika nem fog eredményt hozni, ugyanis nem tudja megállítani Oroszország terjeszkedését a sarkkör felé - tette hozzá. Az amerikai politika tévedésének nevezte azt is, hogy nem működnek együtt más nagyhatalmakkal, illetve, hogy Kínát ezen a téren is háttérbe akarják szorítani. Véleménye szerint a sarkkörért vívott verseny fegyverkezésre ösztönözheti az érintett országokat, és enyhébb formában a hidegháború kiújulását sem tartja elképzelhetetlennek.
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő úgy látja, hogy az északi sarkkör iránt Kína is egyre jobban érdeklődik. A távol-keleti országnak ráadásul - mint mondta - pénze is van a szükséges fejlesztésekhez, a Jeges-tengeren pedig az eddigieknél jóval rövidebb kereskedelmi útvonalakat tervezhet. Oroszországnak a jégtakaró alól kikerülő ásványkincsek ellenőrzése mellett az északi hajóforgalom ellenőrzése jelenthet új lehetőséget, Moszkva ezért is terjeszkedik a kontinentális talapzaton - tette hozzá.
A szakértő a legértékesebb lehetőségnek a Föld teljes készletének harmadára becsülhető gáz- és olajkészletet nevezte, de hozzátette, hogy a NATO elkésett a sarkköri stratégia kidolgozásával, miközben Oroszország katonai fejlesztésekkel is terjeszkedik északon.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború