Városlista
2025. február 23, vasárnap - Alfréd

Hírek

2011. November 02. 07:41, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Az emberiségnek még van ideje menekülni

Az emberiségnek még van ideje menekülni

Három új exobolygót fedeztek fel amerikai és lengyel csillagászok, akik kutatásaikról az Astrophysical Journal című folyóiratban számolnak be.

Mindhárom bolygó egy-egy hatalmas haldokló csillag, úgynevezett vörös óriás körül kering. A három csillag (HD 240237, a BD+48738 és a HD 96127) mindegyike több tucat fényévre van Naprendszerünktől - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

"Mindhárom csillag folyamatosan püffed, és hamarosan felfalja az összes bolygót, ha túl közel vannak hozzá" hangsúlyozta Alex Wolszczan, a Pennsylvaniai Állami Egyetem professzora, aki az első Naprendszeren kívüli bolygót (exobolygót) felfedezte.

Mint rámutatott, az új kutatás segít megérteni, hogyan fejlődnek a haldokló csillagok bolygórendszerei.

"A csillag felpuffadásával párhuzamosan megváltozik a bolygók pályája, és a legközelebbi planéták eltűnnek. A HD 240237, a BD+48738 és a HD 96127 katalógusjelű csillagok korábban több bolygóval is rendelkezhettek, ám ezeket már elnyelték" - magyarázta Wolszczan. Hozzátette, hogy a BD+48738 katalógusjelű csillag közelében egy rejtélyes objektumot is felfedeztek, amely egy bolygó lehet.

"Érdekes módon, egyikükhöz sem 'merészkednek' a bolygó 0,6 csillagászati egységnél kisebb távolságra. Előfordulhat, hogy a 0,6 csillagászati egység az a bűvös határ, amelynél a bolygókra a megsemmisülés vár" - fogalmazott a professzor.

Alex Wolszczan rámutatott, hogy ötmilliárd év múlva a Nap is vörös óriássá válik, s nagy valószínűséggel felfalja a belső bolygókat. Ám az emberiségnek nem kell aggódni, hiszen még 1-3 milliárd év áll a rendelkezésre, hogy megfontolja, miként települhet át a Jupiter Európa-holdjára.

"Az Európa ma jeges pusztaság, ám ahogy Napunk növekszik, terjeszkedik, a Föld túl forróvá válhat. A Jupiter-hold jégpáncélja felolvadhat, és az Európa néhány milliárd évig az úgynevezett lakhatósági zónában tartózkodik majd, ahol nincs túl hideg, s nincs túl meleg, vagyis éppen megfelelő az életre" - összegezte Alex Wolszczan.

A csillagászati egység a Föld közepes naptávolságával, azaz 149,598 millió kilométerrel egyenlő.

MTI

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 23. 08:59, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 8. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

2025. Február 23. 08:58, vasárnap | Belföld

Bírók tüntettek az igazságszolgáltatás függetlenségéért Budapesten

A bírók és az igazságszolgáltatás függetlenségéért demonstrációt tartottak a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) szervezésében szombaton Budapesten.

2025. Február 23. 08:54, vasárnap | Belföld

Évértékelő - Orbán Viktor: 2025 legyen az áttörés éve

2025. Február 22. 08:21, szombat | Belföld

Nagy Márton: az élelmiszerárak csökkentéséért dolgozunk!

Az élelmiszerárak csökkentéséért dolgozunk! - közölte a nemzetgazdasági miniszter a közösségi oldalán, hozzátéve: pénteken egyeztetett az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) képviselőivel az élelmiszerárak alakulásáról.