Városlista
2025. augusztus 28, csütörtök - Ágoston

Hírek

2021. November 02. 16:07, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Az ipari termelői árak 14 százalékkal nőttek egy év alatt

Az ipari termelői árak 14 százalékkal nőttek egy év alatt

Az ipari termelői árak 2021 szeptemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 14,0, az előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal emelkedtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

Az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása befolyásolta. A belföldi értékesítési árak 20,1, az exportértékesítési árak 10,9 százalékkal emelkedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 2,7 százalékkal, az exportértékesítés árai 2,2, így az ipari termelői árak összességében 2,4 százalékkal nőttek.

2021. szeptemberben a 2020. szeptemberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 20,1 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 15,9 százalékos, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 30,2 százalékos volt a drágulás.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 27,7 százalékkal, a beruházási javakat gyártókban 5,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 5,4 százalékkal növekedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 10,9 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 6,2 százalékos, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban - a világpiaci árak emelkedése és a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében - 158,1 százalékos volt a drágulás.

2021. január-szeptemberben a 2020. január-szeptemberihez képest a belföldi értékesítés árai 12,8 százalékkal, az exportértékesítés árai 10,3, az ipari termelői árak összességében 11,1 százalékkal nőttek.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 28. 07:49, csütörtök | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: egyedülálló új képességgel bővül Magyarország hadereje

Egyedülálló új képességgel bővül Magyarország hadereje - jelentette be a honvédelmi miniszter a Special Operations Craft - Riverine (SOC-R) különleges műveleti folyami naszádok átadásán szerdán Budapesten.

2025. Augusztus 27. 07:58, szerda | Belföld

Navracsics Tibor szerint Magyarországra jönnek az uniós források és jól érzik itt magukat

Magyarországra jönnek az európai uniós források, \"és jól is érzik magukat\" - jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Tolna vármegyei Simontornyán kedden.

2025. Augusztus 27. 07:58, szerda | Belföld

Visit Hungary: a Szent István-napi programsorozat 23 százalékkal több vendéget vonzott Budapestre

A Szent István-napi programsorozat 23 százalékkal több vendéget vonzott Budapestre az idén a tavalyihoz képest, augusztus 16. és 20. között 35 százalékkal több belföldi és 20 százalékkal több külföldi turista érkezett a fővárosba