Hírek
2011. November 02. 14:45, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Génmanipulált szúnyogok segíthetnek a járványok elkerülésében
A tudósok régóta kísérleteznek génmanipulált szúnyogokkal annak érdekében, hogy visszaszorítsák azokat a járványokat, amelyeket a rovarok terjesztenek.
A legutóbbi kísérletek ígéretesnek tűnnek - a szakértők szerint az újonnan kitenyésztett hím szúnyogoknak köszönhetően csökkenhet a dengue-lázzal és egyéb súlyos betegséggel fertőzöttek száma.
A tudósok bejelentették: olyan génmanipulált hím szúnyogokat tenyésztettek ki, amelyeknek utódai életképtelenek, így elpusztulnak, mielőtt tovább szaporodhatnának. Ami pedig még nagyobb eredmény, hogy ezeket a hím egyedeket sikerült vadon élő női egyedekkel pároztatni a Kajmán-szigeteken - írja a Nature Biotechnology.
Ez az első alkalom, amikor génmanipulált szúnyogokat vadon élőkkel sikerült - bizonyítottan is - pároztatni. Márpedig ezek az eredmények reményt adnak arra, hogy egy napon a génmanipulált hímek szabadon bocsátásával valóban sikerülhet jelentősen csökkenteni a fertőzött rovarok számát - mondták a tudósok.
A szúnyogok által terjesztett betegségek közül jelen pillanatban a dengue-láz váltja ki a legnagyobb sajtóvisszhangot - a betegség ugyanis az elmúlt időszakban Pakisztánban terjedt el hihetetlen gyorsasággal. A kór ellen ráadásul nincsen védőoltás, így a szúnyogok egyedszámának csökkentése jelenthetné a legjobb megoldást a járványok megfékezésére.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 30. 14:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: működik a vasúti és a buszközlekedés az országban
Alapvetően működik a vasúti közlekedés, és a buszközlekedés az országban, ugyanakkor zavarok, problémák ilyen hőmérsékleti viszonyok mellett, ilyen melegrekordok mellett sajnos vannak
2026. Június 30. 12:00, kedd | Belföld
Hankó Balázs: én és munkatársaim jóhiszeműen jártunk el a kulturális támogatások ügyében
Hankó Balázs fideszes képviselő, volt kulturális és innovációs miniszter szerint ő és munkatársai jóhiszeműen jártak el a kulturális támogatások ügyében. A politikus ezt hétfőn közölte az MTI-vel.
2026. Június 30. 11:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: működik a vasúti és a buszközlekedés az országban
2026. Június 30. 09:00, kedd | Belföld
Aranykonvoj - Fidesz: a Hajdu János elleni eljárás a tiszás politikai leszámolás része
A Fidesz a Terrorelhárítási Központ (TEK) korábbi elnöke, Hajdu János elleni eljárást \"a tiszás politikai leszámolás részének\" tartja.
