Hírek
2014. November 27. 06:00, csütörtök | Belföld
Gyerektartás egy összegben történő fizetéssel – utólag támadható?

Megállapodtak az elvált szülők, hogy a gyerektartást az apa egy összegben fizeti meg. Ezt követően azonban lehet-e további igénye az anyának? Egyebek közt erre keresi a választ az onlinejogsebesz.hu kérdezője.
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Lenne nekem egy gyerektartási kötelezettségem viszont most abban állapodtunk meg az anyával, hogyha fizetek neki x összeget egyben akkor nem tart rá igényt további fizetésnek!
A kérdésem, hogy ez így jogilag ügyvéd előtt lepapírozva megállja-e a helyét, hogy a későbbiekben nem fellebbezhet ez ellen illetve ez később megtámadható-e.
Ismétlem, mind a ketten benne vagyunk most ebben a dologban, aláírjuk és megszüntethető-e így a további kötelezett gyerektartás?
köszönettel
2014. 09. 12.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A hatályos Polgári törvénykönyv értelmében a szülők megállapodhatnak abban, hogy a gyermekétől különélő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. A megállapodás akkor érvényes, ha abban meghatározzák azt az időszakot, amelynek tartamára a juttatás a tartást fedezi, és azt a gyámhatóság vagy perbeli egyezség esetén a bíróság jóváhagyja. A törvényszöveg szerint tehát nem elegendő az ügyvéd ellenjegyzése, a megállapodást jóváhagyás végett be kell nyújtani a gyámhatósághoz.
Sajnos nem létezik olyan tartós jogviszonyt szabályozó megállapodás, melyet a későbbiekben a megváltozott körülményekre tekintettel ne lehetne megkérdőjelezni. A gyermektartásdíj egy meghatározott összeggel történő megváltásáról szóló megállapodás ellenére a bíróság később megítélhet tartásdíjat, ha az a körülmények előre nem látható, lényeges változása miatt a gyermek érdekében vagy valamelyik fél súlyos érdeksérelmének elhárítása miatt indokolt.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Náday Judit ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 16. 09:10, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD
Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját
2025. Május 16. 09:08, péntek | Belföld
Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány
Magyarország elérheti a 85 százalékos foglalkoztatási arányt 2030-ra - mondta Czomba Sándor csütörtökön Budapesten, a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.
2025. Május 16. 09:04, péntek | Belföld
Orbán Viktor: a jövő autóit is Magyarországon fogják gyártani
A BYD gyárral kötött mostani megállapodás azt jelenti, hogy a jövő autóit is Magyarországon fogják gyártani
2025. Május 15. 07:11, csütörtök | Belföld
Közös éleslövészetet tartanak a Magyar Honvédség területvédelmi ezredeinek katonái és az Ohiói Nemzeti Gárda Bakonykútiban
Közös éleslövészetet tartanak a Magyar Honvédség négy területvédelmi ezredének kijelölt tartalékos katonái és az Ohiói Nemzeti Gárda a Fejér vármegyei Bakonykútiban található lőtéren, a gyakorlat a Valiant Panther 2025 nevet viseli