Városlista
2025. december 28, vasárnap - Kamilla

Hírek

2018. Április 27. 14:58, péntek | Külföld
Forrás: mti

Háborús bűnök gyanújával egykori katonai vezetőket fogtak el Bosznia-Hercegovinában

Háborús bűnök gyanújával egykori katonai vezetőket fogtak el Bosznia-Hercegovinában

Szerbek ellen elkövetett háborús bűncselekmények gyanúja miatt több egykori boszniai katonai vezetőt fogott el pénteken a boszniai állami nyomozó és védelmi hivatal (SIPA).

A Nezavisne Novine című szarajevói napilap internetes változatának beszámolója szerint a kelet-boszniai Bihacon fogták el Atif Dudakovicot, a boszniai hadsereg ötödik hadtestének egykori parancsnokát, akit azzal gyanúsítanak, hogy 1995 őszén háborús bűnöket követett el a szerbek ellen Horvátország és Bosznia határán a szerbek lakta településeken. A férfi ellen 12 évig folyt nyomozás.

Dudakovic mellett elfogtak további 13 embert, akiket szintén az 1992-1995-ös boszniai háború idején szerbek ellen elkövetett háborús bűncselekményekkel gyanúsítanak. Az őrizetbe vettek között van Ibrahim Nadarevic, aki a háború során szintén az ötödik hadtestben szolgált, később pedig Bosznia-Hercegovina többségében bosnyákok és horvátok lakta országrészének, a Bosznia-hercegovinai Föderációnak a háborús veteránokért felelős minisztere volt, jelenleg pedig a boszniai parlament felsőházában a házelnök helyettesének tanácsadója.

A nyomozóhatóság adatai szerint 1995-ben a boszniai hadsereg ötödik hadteste több kelet-boszniai településen mintegy 870 civilt, valamint 400 katonát gyilkolt meg, és több mint 30 települést gyújtott fel. Abban a térségben 21 tömegsírt találtak a hatóságok. Atif Dudakovic az évek során többször is tagadta, hogy köze lenne a háborús bűncselekményekhez, a róla készült videofelvételeket pedig hamisítványoknak nevezte, valamint kijelentette, hogy az azokon elhangzó szavait kiragadták a szövegkörnyezetből.

Az 1992-1995-ös boszniai háborúnak mintegy 100 ezer halálos áldozata volt, s a háborús cselekmények miatt több mint egymillió ember vált menekültté.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 28. 07:48, vasárnap | Külföld

Londoni elemzők: a következő másfél évtizedben az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága

Londoni pénzügyi elemzők szerint a következő másfél évtizedben várhatóan az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága.

2025. December 27. 10:18, szombat | Külföld

Kreml: Moszkva és Washington megállapodott a tárgyalások folytatásában

A Kreml és a Fehér Ház megállapodott az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatásáról – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságírók előtt pénteken Moszkvában

2025. December 27. 10:16, szombat | Külföld

Donald Trump szerint Volodimir Zelenszkij nem rendelkezik semmivel az ő jóváhagyása nélkül

Az amerikai elnök a többi között így foglalta össze várakozásait az ukrán elnökkel vasárnapra tervezett találkozóját megelőzően, a Politico hírportálnak pénteken adott interjúban.

2025. December 26. 09:24, péntek | Külföld

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmébenAz Egyesül

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmében