Városlista
2025. május 16, péntek - Botond, Mózes

Hírek

2012. Március 12. 14:09, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

Ketyeg a diákhitel bomba az Egyesült Államokban

Ketyeg a diákhitel bomba az Egyesült Államokban

Amerikai elemzők szerint a gazdasági válság után egyre többen nem tudják fizetni tartozásukat. A diákhitel sok amerikai fiatalnak teszi lehetővé a diplomát, de komollyá nőhet az adósságteher a végzés után.

Elemzők figyeltek fel arra, hogy országos szinten 900 milliárd dollárnyi az összesített kinntlévő diákhitel, ami 200 milliárd dollárnyival haladja meg az amerikai polgárok hitelkártya adósságait. A vészjelzést azonban főleg azért adták le, mert a diákhitel adósok több, mint egynegyedének törlesztési lemaradása van – írta Martin-Kovács Miklós a Gazdasági Rádió chihagói tudósítója.

Az Egyesült Államokban a lakosság, mintegy 6 százaléka tanul a felsőoktatásban, ez nagyjából 20 millió diákot jelent. Nagyon sok diák veszi igénybe a hitelt az egyetemi évek alatt és a végzéskor gyakran kezdik úgy a munkát, hogy átlagosan 23 ezer dollárnyi kölcsönt kell visszafizetniük. Ez az egyéb havi állandó kiadások mellett húzós is lehet. Minden tizedik esetben átlagosan több, mint a duplája, 54 ezer dollárnyi a diákhitel. Az ifjú adósok három százalékának 100 ezer dollárnál többet kell visszafizetnie.

Társadalomtudósok szerint mindennek sokféle hatása van, különösen akkor, amikor a friss diplomásoknak az USA-ban is nehéz jó állast találniuk. A törlesztés hosszú évekre komoly teher sokak számára és adott esetben erősen befolyásolja családalapítási, otthonteremtési, autóvásárlási terveiket is. Ha minden jól megy és folyamatosan jól fizető állásban dolgozik a diákhitelt felvevő fiatal amerikai, akkor néhány év alatt letudhatja a törlesztést, de, mint a Marketplace című rádióműsor jelzi: mostanában erősödik az ügyfélforgalom az egyéni csődre szakosodott jogászok irodáiban és ennek egyik komoly oka a diákhitel. A mindenkori amerikai kormányzat időről-időre igyekszik enyhíteni a terheken, de az adósság legnagyobb hányadát törleszteni kell Amerikában is.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 15. 07:11, csütörtök | Belföld

Közös éleslövészetet tartanak a Magyar Honvédség területvédelmi ezredeinek katonái és az Ohiói Nemzeti Gárda Bakonykútiban

Közös éleslövészetet tartanak a Magyar Honvédség négy területvédelmi ezredének kijelölt tartalékos katonái és az Ohiói Nemzeti Gárda a Fejér vármegyei Bakonykútiban található lőtéren, a gyakorlat a Valiant Panther 2025 nevet viseli

2025. Május 15. 07:07, csütörtök | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: példátlan támadás indult Magyarország ellen, a magyaroknak joguk van tudni, kik és miért állnak emögött!

Példátlan támadás indult Magyarország ellen, a magyaroknak joguk van tudni, kik és miért állnak emögött - közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerdán a közösségi oldalán.

2025. Május 14. 07:12, szerda | Belföld

Hitelesítette a december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánítását célzó népszavazási kezdeményezést az NVB

Hitelesítette a december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánítását célzó népszavazási kezdeményezést a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) kedden.

2025. Május 14. 07:10, szerda | Belföld

HM: nem drónok miatt láthattak Gripeneket a levegőben Nyíregyháza környékén

A közösségi médiában terjedő híresztelésekkel ellentétben nem drónok miatt láthattak Gripeneket a levegőben Nyíregyháza környékén kedden - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) az MTI-vel.