Hírek
2011. December 16. 07:56, péntek |
Belföld
Forrás: Pécsi STOP/Daily Mail
Kozmikus rémálom: ébredezik a Tejútrendszer fekete lyuka - kezdődik a pusztítás

Várhatóan egy gázfelhő ébreszti fel és aktivizálja a galaxisunk középpontjában található, szunnyadó fekete lyukat. A tudósok szerint a következő néhány év sokkal "forróbb" lesz.
Alapjáraton Tejútrendszerünk szívét alkotó fekete lyuk egyfajta szunnyadó gigász, de a tudósok szerint küszöbön egy meglehetősen durva ébredés. Egy, a Földünknél néhányszor nagyobb gázfelhő ugyanis a tudósok szerint óránként ötmillió mérföldes sebességgel ütközik a fényt is elnyelő szörnyetegbe.
A fekete lyukat megközelítő objektumot Reinhard Genzel, a Max-Planck Intézet tudósa által vezetett csapat fedezte fel.
A csillagászok remélik, hogy a kozmikus karambol hatására várhatóan végbemenő méretes sugárzáskiugrás hatására megpillanthatják a szupermasszív fekete lyukat, azt remélve, hogy így jobban megértik, miért is olyan nyugodt és csendes alapállapotban.
A gázfelhő nagyon közel, mindössze negyvenmilliárd kilométerre fog elhaladni a szingularitás eseményhorizontjától. Ez a táv egy ilyen pusztító objektum tekintetében végzetesen kevés. A felhő a galaxis zsúfolt szívében a környező csillagok erős ultraibolya-sugárzása miatt ragyog. Amint közelebb ér a lyukhoz, a megnövekedett külső nyomás hatására tömörülni kezd, ezzel egyidőben a szingularitás gravitációja gyorsítja a befelé történő mozgást és gyakorlatilag letépi a felhőt a pályájáról, melyet elér a végzet: a kozmikus szörny néhány földi év alatt elemészti.
A várakozások szerint a lyukat körülvevő anyag 2013-ra sokkal forróbbá válik és röntgensugárzást kezd el kibocsátani. "Az elkövetkezendő két év reményeink szerint igazán érdekes lesz és hihetetlenül fontos, a fekete lyukak körüli anyagok viselkedésével kapcsolatos információkhoz jutunk majd hozzá" - idézte Genzel szavait a Daily Mail.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború