Hírek
2012. Január 10. 07:30, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Külön vényen írható fel többhavi gyógyszeradag
Márciustól az orvos egy vényen legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet - jelent meg a Magyar Közlönyben Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter rendelete.
Az egészségügyi államtitkárság az InfoRádió kérdéseire adott válaszaiból kiderül: megmarad az a lehetőség, hogy például krónikus betegségeknél az orvos három havi gyógyszeradagot írjon fel, csak ehhez három vényt kell használnia.
Márciustól is írhat fel többhavi gyógyszeradagot az orvos, csak ezt külön-külön vényen kell megtennie - közölte az InfoRádió kérdésére az egészségügyi államtitkárság.
'Megmarad az a lehetőség, hogy a beteg különleges élethelyzetére tekintettel - amelyet az orvosnak dokumentálni kell - több hónapra egy vényen történjen meg a gyógyszer felírása és kiváltása.' Az államtitkárság válaszában nem részletezi, hogy mit jelent a különleges élethelyzet.
Az InfoRádió megkérdezte, hogy mi a helyzet például a fogamzásgátló készítményekkel, amelyeknél jellemzően három havi adagot ír fel egyszerre az orvos. A válaszból kiderül: itt nincs változás, lévén nem támogatott gyógyszerekről van szó.
A rendelet célja a betegek gyógyszerköltségeinek csökkentése. A tapasztalatok szerint ugyanis a lakosságnál jelentős, sokszor lejárt gyógyszerkészletek halmozódnak fel. Ennek oka, hogy a betegség változása, vagy mellékhatások jelentkezése miatt időközben más gyógyszerre, más hatáserősségre állítják át a beteget. Becslések szerint évente több milliárd forintos összegben dobunk ki gyógyszereket.
Március elsejétől a vényekre azt is rá kell vezetni, hogy milyen időponttól vonatkozik egyhavi ellátási időszakra a recept. Ezt elvileg az orvosok vényíró szoftverének kötelezően biztosítania kell. A beteg ezt követően az adott ellátási időszakot megelőzően már egy héttel kiválthatja a gyógyszertárban a gyógyszert.
Az InfoRádió úgy tudja: az ez évvel életbe lépő változások miatt a minisztérium, az OEP és a GYEMSZI mind a lakosság, mind pedig a szakemberek részére hamarosan átfogó tájékoztató kampányt indít.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 10. 09:00, szerda | Belföld
Magyar Péter: történelmi jelentőségű törvénycsomagot nyújtottak be az Országgyűlésnek
2026. Június 10. 06:55, szerda | Belföld
OGY - Benyújtotta a kormány az európai uniós források hazahozatalához szükséges törvényjavaslatot
Benyújtotta a kormány az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslatot kedden este.
2026. Június 09. 16:00, kedd | Belföld
Kapitány István teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel
Kapitány István a teljes miniszteri fizetését a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentőalapítványnak ajánlja fel. A gazdasági és energetikai miniszter ezt hétfő este jelentette be a Facebook-oldalán.
2026. Június 09. 15:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: újra elérhető a Vonatinfo webes felülete
Újra elérhető a teljesen nyilvános, regisztrációhoz nem kötött Vonatinfo - közölte Vitézy Dávid, közlekedési és beruházási miniszter a Facebook-oldalán hétfőn.
