Városlista
2024. szeptember 21, szombat - Máté

Hírek

2014. Február 13. 12:47, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Magához tért "mesterséges álmából" a kínai holdjáró, de még kérdéses a felépülése

Magához tért

A szakértők még nem adták fel a kínai holdjáró, a Jáde nyúl "meggyógyítását", miután a második holdi éjszaka idejére hibernált járművet sikeresen "felébresztették" - jelentette a kínai média csütörtökön.

A kínai nevén Jütu rover meghibásodásáról közvetlenül a most véget ért kéthetes holdi éjszaka kezdete, január 25-e előtt adtak ki közleményt, de részletesen nem közölték, mi a meghibásodás lényege, illetve oka. A holdjárót a fél földi hónapon át tartó sötétségre és rendkívüli hideg időszakra tehát átmenetileg hibás állapotban iktatták ki.
A kínai holdprogram szóvivője most úgy nyilatkozott, hogy a Jütu "visszatért az életbe", eszerint megnőtt az esélye annak, hogy megjavítsák; a műszaki vezérlésével kapcsolatos problémák elhárításán a szakemberek tovább dolgoznak.
A 140 kilogrammos, hatkerekű kutatóberendezést a Csang'o-3 űrszonda szállította a Holdra tavaly december közepén, s másnap már ki is gördült a Hold felszínére. Eredetileg három hónaposra tervezett küldetése során a felszín alatti geológiai alakzatokat térképezné fel, továbbá a kőzetek és a talaj kémiai összetételének vizsgálata a feladata. Tudományos vizsgálataihoz radarja, panorámakamerája, röntgenkészüléke és infravörös képalkotó berendezése van.
A kínai médiában korábban már arról cikkeztek, hogy a világ eddigi, csaknem 130 holdszondákkal összefüggő kísérletének eredményessége 51 százalékosnak mondható, s több amerikai, japán és indiai próbálkozás is kudarccal végződött. Ez azt sejtette, hogy a közvéleményt igyekeznek felkészíteni a kínai részsiker elfogadására, a közkedvelt Jütu elvesztésére.
A volt Szovjetunió és az Egyesült Államok után Kína a harmadik ország, amely sikeres, sima leszállást hajtott végre a Holdon, csaknem negyven éve nem történt hasonló esemény.
A Csang'o-3 küldetése az egyszerre tudományos, nemzetgazdasági és nemzetvédelmi célokat szolgáló kínai Hold-program második szakaszának része. A jövőben a program szerint még 2017 előtt Holdról származó mintákat gyűjtenek be és hoznak a Földre. Kína 2020-ra saját űrállomás megnyitását tervezi, majd 2024 körül mindezt követné kínai űrhajós Holdra szállása.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 21. 09:15, szombat | Belföld

Árvíz - Orbán Viktor: még öt nehéz napot kell átvészelni

Még öt nehéz napot kell átvészelni az árvízi védekezésben, hogy az ország fellélegezhessen - mondta a miniszterelnök sajtótájékoztatón szombaton, Budapesten.

2024. Szeptember 20. 07:49, péntek | Belföld

Indul a Mindannyiunké a tér rajz-, fotó- és kreatív pályázat

2024. Szeptember 20. 07:45, péntek | Belföld

Magyarország mentességet kér az uniós menekültügyi és migrációs szabályok alkalmazása alól

Mentességet kérünk az uniós menekültügyi és migrációs szabályok alkalmazása alól, mert azzal Brüsszel Magyarországot is bevándorlóországgá tenné