Hírek
2015. Május 09. 05:00, szombat |
Belföld
Forrás: MTI/MTI Fotó: Balogh Zoltán
Martonyi: most sokkal fontosabb az európai országok egysége, mint valaha
Most sokkal fontosabb az európai országok egysége, mint korábban bármikor...
mondta Martonyi János volt külügyminiszter az Európai Bizottság magyarországi képviselete és az Európai Parlament magyarországi tájékoztatási irodája által a május 9-i Európa-nap alkalmából adott fogadáson, pénteken Budapesten.
A korábbi külügyi tárcavezető szerint a jelenlegi helyzetben még nagyobb a hangsúly az Európai Unió tagállamainak egységén.
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletvezetője köszöntőjében ugyancsak a tagállamok egységének jelentőségét hangoztatta, ez meglátása szerint az EU globális szerepvállalását tekintve is rendkívül fontos.
Úgy vélte, az Európa-nap alkalmas arra, hogy megvizsgáljuk, mit ért el Európa eddig, és milyen célok állnak előtte. Amikor Robert Schuman egykori francia külügyminiszter 1950-ben együttműködésre hívta fel az európai nemzeteket, a béke és az egység megteremtése volt az üzenete, és ez ma is ugyanolyan aktuális - vélekedett. Hozzátette: immár 28 ország tartozik az unióhoz, és az egykori cél - a világ legnagyobb békeprojektje - valósággá vált.
A fogadáson, amelyen a diplomáciai testület több képviselője is részt vett, Szűcs Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy a demokrácia, az emberi jogok tiszteletben tartása és a jogállamiság nem magától értetődő, ezekért folyamatosan dolgozni kell.
Május 9. az Európa-nap, az európai béke és egység ünnepe, amikor az Európai Unió 28 tagállamában az Európai Unió létrehozásához vezető, történelmi jelentőségű Schuman-nyilatkozat évfordulójáról emlékeznek meg. Robert Schuman egykori francia külügyminiszter 1950. május 9-én vetette fel a mai EU elődjének tekinthető Európai Szén- és Acélközösség, a Montánunió létrehozását. Európa napja - az európai himnusszal, zászlóval és a közös valutával együtt - az integráció legfontosabb jelképei közé tartozik, megtartásáról 1985-ben döntöttek az akkor még Európai Közösségeknek nevezett szervezet állam- és kormányfői.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 20. 13:00, szerda | Belföld
Vitézy Dávid: a MÁV tíz InterCity-kocsit bérel a nyári balatoni forgalom támogatására az osztrák vasúttól
Tíz InterCity-kocsit vesz igénybe a MÁV a nyári balatoni forgalomra az osztrák vasúttól - írta keddi Facebook-posztjában Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
2026. Május 20. 11:00, szerda | Belföld
Kegyelmi ügy - Répássy Róbert: szabályos, de nem szokásos eljárásban történt a miniszteri ellenjegyzés
2026. Május 20. 10:00, szerda | Belföld
Lannert Judit: mától egy új, 21. századi tanuló társadalom kialakításán dolgozunk
2026. Május 20. 07:03, szerda | Belföld
Magyar Péter: visszakerültek megérdemelt helyükre a magyar-lengyel kapcsolatok
Magyar Péter örül, hogy a magyar-lengyel kapcsolatok visszakerülhetnek megérdemelt helyükre.
