Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2017. Február 23. 07:35, csütörtök | Külföld
Forrás: mti

Megnövekedett a radioaktív sugárzás Európa több pontján január óta

Megnövekedett a radioaktív sugárzás Európa több pontján január óta

Megnövekedett, de még az egészségügyi határérték alatti radioaktív sugárzást mérnek Európa több pontja felett január óta, forrása egyelőre ismeretlen.

A radioaktív jód-131 izotóp megnövekedett mértékű jelenlétét először januárban észlelték a norvég-orosz határon, azóta több európai ország felett is elterjedt. A hatóságok szerint elképzelhető, hogy egy gyógyszergyárban történt, be nem jelentett baleset okozza a sugárzást.

Noha januárban észlelték a jelenséget, finn és francia hatóságok csak most számoltak be a helyzetről. Bejelentették, hogy először Norvégiában észlelték a radioaktív értékkilengést, majd január végéig megjelent Finnországban, Lengyelországban, Csehországban, Németországban, Franciaországban és Spanyolországban.

Astrid Liland, a finn sugárvédelmi hatóság munkatársa elmondta, az ország legészakibb megyéjében, Finnmarkban januárban mért értéknövekedés nagyon alacsony volt, nem jelentett veszélyt sem az emberekre, sem a környezetre, ezért nem hozták nyilvánosságra.

Franciaország sugárvédelmi hatósága is azt közölte, hogy Európa talajszintjén a radioaktív jód-131 izotóp mértéke januári emelkedésének nincs egészségügyi vonatkozása, és azóta vissza is tért a normális szintre.

Egyelőre azonban nem tudni, mi okozta a megnőtt sugárszintet.

A jód-131 izotóp felezési ideje csupán nyolc nap, tehát jelenlegi észlelése a légkörben annak bizonyítéka, hogy nemrég szabadulhatott fel az izotóp - írja a Science Alert tudományos honlap.

Jelenleg a legvalószínűbb, hogy a forrás valahol Kelet-Európában lehet - egyes összeesküvés-elméletek szerint ez annak bizonyítéka, hogy Oroszország nukleáris tesztet hajtott végre az Északi-sarkvidéken.

"A mérések idején zord volt az időjárás, így nem tudjuk visszavezetni a sugárzást egy bizonyos helyszínre" - mondta el Liland. Hozzátette: a különleges izotópra tekintettel sokkal inkább elképzelhető, hogy valamilyen gyógyszerüzem hibájáról lehet szó, a jód-131 izotópot ugyanis széles körben használják a rák bizonyos típusainak kezelésére.

Nem ez az első ilyen eset: 2011-ben hasonló jelenséget figyeltek meg, melyről a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával készült, február 16-án bemutatott kutatásból kiderült, hogy a csillebérci Izotóp Intézet Kft. szűrőrendszerének hibája okozta a jód-131 izotóp szivárgását. Az intézet orvosi kezelések és kutatások céljára állítja elő radioaktív izotópok több változatát.

Azt, hogy atomerőműből származhat a sugárzás, akkor is gyorsan kizárták, mivel "abban az esetben más elemeket is találtak volna a levegőben" - fogalmazott 2011-ben Didier Champion, a francia sugárvédelmi hatóság akkori vezetője.

A jelenlegi sugárzáskilengés forrásának felkutatása továbbra is folyik, az amerikai légierő speciális, nukleáris robbanások észlelésére specializálódott repülőgépét is bevetették.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök

2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld

Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld

Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen

Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.