Hírek
2014. Július 02. 09:54, szerda |
Belföld
Forrás: Tomanovics Katalin/fotó: mestersegekunnepe.hu
Mesterségek Ünnepe – öt nap hagyományőrzés a Budai Várban

A Mesterségek Ünnepe idén 28. alkalommal zajlik le a Budai Várban, öt napon át augusztus 16 és 20 között. Közel 800 mesterember munkájába nyerünk betekintést, ezek közül idén a fémművesekre esik a legnagyobb figyelem.
A Mesterségek Ünnepének célja, hogy bemutassa a mai ember számára kevésbé ismert kézműves hagyományokat. Idén a fémművesség kap kiemelt figyelmet, nem véletlenül, hiszen az egyike a legősibb emberi mesterségeknek. Ennek kapcsán a mesterek bemutatják az ötvös, kovács, bádogos, harangöntő, tűzzománcos, rézműves, késes, fegyverkovács szakmákat.
A mesterségeket, mint minden évben, alkalmunk lesz kipróbálni közel 50 műhely támogatásával. Lesz vasnyújtás, éremütés, a borbélyműhelyben pedig borotvakészítő mesterek pengéivel is dolgozhatnak az érdeklődők.
A díszvendég idén Törökország lesz. Ellátogatnak hozzánk népművészei, akiktől betekintést nyerünk az ősi török technikákba, valamint különleges eljárásokat mutatnak be nekünk. A textíliáikkal, szőnyegeikkel és ékszereikkel egészen biztos elvarázsolják majd a magyar közönséget.
Mint minden évben, a rendezvényen idén is fontos szerepet kap a néptánc és a népzene. A fesztivál vendégei lesznek az ország különböző tájegységeiről érkező, legkiválóbb hagyományőrző együttesek. A fesztiválon a Vendégségben Budapesten- Külhoni magyar fiatalok találkozójának résztvevői is bemutatják műsorukat. Emellett ellátogatnak hozzánk a Summerfest Nemzetközi Fólklórfesztivál fellépői, valamint a Szolnoki Világzenei Fesztivál külföldi zenekara is.
Természetesen a Mesterségek Ünnepén nem maradhatnak el a hagyományőrző gasztronómia finomságok sem, mint például a kürtöskalács, a dödölle és a töki pompos. A húsimádókat pedig ezúttal is várják az ínycsiklandó csülkök, a saslik, a kolbász, illetve a sok ízletes savanyúság. Emellett lehetőségünk lesz arra, hogy a vásárban gazdagon válogassunk az ínycsiklandó sajtok, mézek, lekvárok és egyéb nyalánkságok közül.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége által megrendezett Mesterségek Ünnepe további meglepetéseket is tartogat az érdeklődők számára. A hagyományokhoz híven fotókiállítás, szakmai előadások és filmvetítések is színesítik majd a programot.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború