Városlista
2025. május 17, szombat - Paszkál

Hírek

2025. Március 10. 07:37, hétfő | Életmód
Forrás: MTI

Nébih: a hatóságok a legkisebb járványügyi kockázat esetén a legszigorúbban avatkoznak be

Nébih: a hatóságok a legkisebb járványügyi kockázat esetén a legszigorúbban avatkoznak be

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a helyi állategészségügyi hatóságok a legkisebb járványügyi kockázattal járó ártalmatlanítási megoldást, az elföldelést alkalmazzák a ragadós száj-és körömfájás (RSzKF)

- közölte a Nébih vasárnap az MTI-vel.

A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző betegség, amelynek megjelenésekor azonnali vészhelyzeti intézkedések lépnek életbe - írták a közleményben.

Ezért a jelenlegi járványügyi helyzetben a hatóságok a biztonságos ártalmatlanítás érdekében nem az állati tetemek távolabb eső hullafeldolgozóba történő szállítását, hanem a betegség kitöréséhez lehető legközelebb lévő megfelelő területen történő elföldelést alkalmazzák. A távoli szállítás ugyanis számottevően nagyobb kockázatot jelentene a fertőzés terjedése szempontjából - ismertették.

Az ártalmatlanítás Bábolnán - az ártalmatlanítással megbízott cég saját legközelebbi megfelelő területén - történik elföldeléssel, ami biztonságos és elfogadott módja a fertőzött állatok ártalmatlanításának - tették hozzá.
Az RSzKF betegség terjedésének megelőzése állategészségügyi jelentősége mellett nemzetgazdasági érdek, így a hatóságok továbbra is haladéktalanul és minden esetben a védekezést legjobban szolgáló, legkisebb kockázattal járó módszereket alkalmazzák - olvasható a közleményben.

Pásztor Szabolcs országos főállatorvos március 7-én sajtótájékoztatón jelentette be Budapesten, hogy Magyarországon megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség. A vírust a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma azonosította Győr-Moson-Sopron vármegyében egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen.

A főállatorvos elmondta: a betegség utoljára 1973-ban fordult elő Magyarországon.
Ismertette: a rendkívül ragályos betegségre a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patás állat fogékony, így a sertések, juhok, kecskék, bivalyok és egyéb állatok. Emberre nem veszélyes, ugyanakkor az állatállományokban rendkívül súlyos gazdasági károkkal jár. A fertőző állatokat nem lehet kezelni, ha egy gazdaságban egy állat is megbetegszik, akkor a összes párosujjú patás állatot fel kell számolni.

Pásztor Szabolcs kijelentette: rendkívüli a járványügyi helyzet, ezért a korlátozások is rendkívül szigorúak.

Címkék: állattartás, Nébih

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 15. 07:12, csütörtök | Életmód

A KFT és Laár András 44 év után külön utakon folytatja

Külön utakon folytatja a KFT zenekar és dalszerző frontembere, Laár András. Az együttes megmaradt három tagja folytatja a koncertezést, új műsorukhoz állandó tagként csatlakozik Nedvig Balambér.

2025. Május 15. 07:08, csütörtök | Életmód

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

2025. Május 14. 07:15, szerda | Életmód

Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek Tázláron

Tatárjárás kori tömegsírt tártak fel a régészek a Bács-Kiskun vármegyei Tázláron, melyből összekötözött végtagú, zsugorított helyzetben eltemetett áldozatok maradványai kerültek elő.