Hírek
2019. November 06. 18:01, szerda |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Nőtt az aranykereslet az első kilenc hónapban
Az év első kilenc hónapjában 3317,5 tonna arany fogyott világszerte, közel 7 százalékkal több 2018 azonos időszakához képest, miután megugrott a nemesfém befektetési célú vásárlása.
A kilenchavi összkeresletet a 3585 tonnás aranykínálat bőven fedezte - ismertette az Arany Világtanács (WGC) legfrissebb adatait a befektetési nemesfémekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt.
A WGC szerint történelmi rekordot döntöttek a tőzsdén kereskedő arany befektetési alapok (etf-ek), állományuk szeptember végén elérte a 2855,3 tonnát.
A monetáris politikai változások, a nemesfém menedékeszköz-szerepének a felértékelődése és egy-egy kedvező aranyvételi lehetőség kiaknázása együttesen járultak hozzá ahhoz, hogy az idei év harmadik negyedében a 2016. január-március közötti időszak óta nem látott, 258,2 tonnával gyarapodtak az arany etf-ek - mutatott rá Juhász Gergely, a Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója a WGC adatai alapján.
A világ jegybankjai tovább növelték aranykészleteiket, 547,5 tonnás idei első kilenchavi nettó vételeik csaknem 12 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A jegybankok fő célja az aranyvásárlással az, hogy a növekvő globális kockázatok közepette megőrizzék pénzügyi rendszereik stabilitását.
Az idei első háromnegyed évben 22 százalékkal, 628,7 tonnára csökkentek a magánbefektetők aranyrúd és aranyérme vételei, ami mögött Juhász Gergely szerint az egy évvel korábbinál jóval magasabb aranyárak állnak.
A nemesfém drágulásának tudható be az is, hogy aranyékszerekből is csaknem öt százalékkal kevesebbre, 1521 tonnára akadt vevő.
A technológiai szektor aranyigénye 3 százalékkal, 243,2 tonnára apadt a januártól szeptember végéig tartó időszakban, elsősorban az elektronikai eszközöket előállítók alacsonyabb aranyvétele miatt.
A közel 3585 tonnás kilenchavi globális aranykínálat 3,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, alapvetően a több mint 8 százalékkal emelkedő újrahasznosításnak köszönhetően, miután a bányatermelés szintje megegyezett az egy évvel korábbival.
Az arany idei háromnegyedév végi unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) 1473 dollár körüli ára 22 százalékkal haladta meg a 2018. szeptember végit. Árfolyama szerdán, 13 óra körül 1486,85 dolláron állt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.