Városlista
2025. december 28, vasárnap - Kamilla

Hírek

2018. Április 15. 05:00, vasárnap | Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:

Pentagon: a szír vegyifegyver-kapacitás nagy része megsemmisült

Pentagon: a szír vegyifegyver-kapacitás nagy része megsemmisült

A szíriai vegyifegyver-kapacitás nagy része megsemmisült a szombatra virradóra végrehajtott légicsapásokban - közölte szombati sajtótájékoztatóján az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon).

Kenneth McKenzie, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának igazgatója hangsúlyozta: a csapásmérés sikeres volt, csaknem valamennyi célpontot elérte, és bár maradtak még vegyifegyver-kapacitások, a szíriai vegyifegyver-programot sikerült évekre visszavetni.

McKenzie altábornagy közölte: a csapásmérés "célzott, átfogó és hatékony" volt, és a Pentagon tudomása szerint a csapásmérésnek nem voltak áldozatai. "Egyértelmű és félreérthetetlen üzenetet akartunk küldeni Szíriának " - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok "nem keresi" a konfliktust Szíriában.

A sajtótájékoztatón közölték azt is: nem volt jele, hogy bevetették volna az orosz légvédelmi erőket, a szíriai légvédelem erőfeszítései pedig jórészt nem voltak hatékonyak. Szíria a vegyifegyver-programjával összefüggő berendezéseket és felszereléseket veszített, az egyik célponton pedig megsemmisültek a vegyi fegyverek egyes összetevői is.

Kenneth McKenzie megerősítette, hogy Washington továbbra is kapcsolatban áll Moszkvával a konfliktus rendezése érdekében.

Donald Trump Twitter-bejegyzésben fejezte ki elégedettségét. "Tökéletesen végrehajtott csapásmérés volt éjjel. Köszönet Franciaországnak és az Egyesült Királyságnak a bölcsességükért és remek katonai erejükért. Jobb eredményt el sem érhettünk volna. A küldetés teljesítve" - írta mikroblogjában az elnök.

Közben szombaton New Yorkban összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülése, amelyen António Guterres az ENSZ főtitkára leszögezte: a világszervezet vizsgálatára van szükség a szíriai vegyi fegyverek bevetése ügyében.

Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete leszögezte: az amerikai kormányzat Szíria-stratégiája nem változott de Trump elnök álláspontja szerint ha Damaszkusz ismét vegyi fegyvereket vetne be, akkor Washington "készen áll".

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 28. 07:48, vasárnap | Külföld

Londoni elemzők: a következő másfél évtizedben az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága

Londoni pénzügyi elemzők szerint a következő másfél évtizedben várhatóan az Egyesült Államok marad a világ legnagyobb gazdasága.

2025. December 27. 10:18, szombat | Külföld

Kreml: Moszkva és Washington megállapodott a tárgyalások folytatásában

A Kreml és a Fehér Ház megállapodott az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatásáról – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságírók előtt pénteken Moszkvában

2025. December 27. 10:16, szombat | Külföld

Donald Trump szerint Volodimir Zelenszkij nem rendelkezik semmivel az ő jóváhagyása nélkül

Az amerikai elnök a többi között így foglalta össze várakozásait az ukrán elnökkel vasárnapra tervezett találkozóját megelőzően, a Politico hírportálnak pénteken adott interjúban.

2025. December 26. 09:24, péntek | Külföld

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmébenAz Egyesül

Az Egyesült Államok katonai akciót hajtott végre Nigériában az Iszlám Állam terrorszervezet ellen a keresztények védelmében