Városlista
2025. szeptember 17, szerda - Zsófia

Hírek

2024. Április 12. 06:00, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Rétvári Bence: hamarosan tovább szigorodhat a gyermekvédelmi törvény

Rétvári Bence: hamarosan tovább szigorodhat a gyermekvédelmi törvény

Az erőteljesebb hatósági fellépés következtében egyre emelkedik a pedofil bűncselekmények miatt indított nyomozások száma

- mondta csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján Rétvári Bence. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára felhívta a figyelmet, hogy heteken belül tovább szigorodhat a gyermekvédelmi törvény.

Rétvári Bence az Országos Rendőr-főkapitányság épületében tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy országosan 211 rendőr foglalkozik pedofil ügyekkel, közülük több mint 30-an a Nemzeti Nyomozó Iroda kötelékében. Idén már 444 esetben indult új büntetőeljárás gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények okán, összesen 1035 nyomozást folytat a rendőrség hasonló ügyekben. A vizsgálatok a legtöbbször gyermekpornográfia miatt indultak, ez az esetek több mint felét teszi ki. Több mint 10 százalék a szexuális kényszerítés okán folytatott eljárások aránya, ezt követik a szexuális erőszak és szexuális visszaélés miatti ügyek, illetve a gyermekprostitúció kihasználása - részletezte.

Az államtitkár kitért arra is, hogy magyarokon kívül ukrán, román és orosz állampolgárok ellen is indultak büntetőeljárások.

Rétvári Bence azt mondta, hogy az eddigi tapasztalatok szerint a bűncselekmények nagyobb része otthoni környezethez köthető, ezt követik a gyermek- és ifjúságvédelmi intézetekben és a gyermekotthonokban, az általános iskolákban, illetve a nevelőotthonokban megtörtént esetek.

Felhívta a figyelmet arra, hogy idén radikálisan nőtt a pedofil bűncselekmények gyanúja miatt tett feljelentések száma, ezeket a rendőrség mindig büntetőeljárásban vizsgálja ki. Az államtitkár szerint az utóbbi hónapok erőteljesebb hatósági fellépése okán biztosan csökkenni fog a latencia a hasonló bűntettek esetén, kevesebb lesz a felderítetlen ügy. Kiemelte: az utóbbi tizennégy év jogalkotói, illetve jogalkalmazói munkájának köszönhetően nyolcszor annyi pedofil elkövetőt sikerült elítélni, mint korábban.

Kérdésre válaszolva az államtitkár azt mondta, hogy hamarosan az Országgyűlés elé kerül a gyermekvédelmi törvény újabb szigorításáról szóló törvényjavaslat, amely - elfogadása esetén - még tovább növeli a gyermekek biztonságát a pedofilokkal szemben.

Töreki Sándor bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes a sajtóeseményen közölte, hogy 2002-ben 408-szor indítottak eljárást hasonló ügyekben, 2023-ra ez a szám 571-re emelkedett.

Felhívta a figyelmet az úgynevezett gyermekbarát igazságszolgáltatási programra, amelynek köszönhetően immár mindegyik vármegyei kapitányság rendelkezik olyan helyiséggel, ami megfelelő környezetet biztosít a gyermekek meghallgatásához.

A hatékonyabb munkát szolgálják azok a különlegesen kiképzett rendőrök is, akik a kiskorúakkal való kommunikációra specializálódtak a pedofil bűncselekmények vizsgálatában. A vezérőrnagy kiemelte: a rendőrség folyamatos kapcsolatban áll a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkársággal, azon belül a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósággal, az összehangolt munkának köszönhetően várhatóan csökken majd a gyermek-, illetve nevelőotthonokban elkövetett felderítetlen bűncselekmények száma.

Töreki Sándor hozzátette: idén már 124-szer zárt le a rendőrség gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények miatt indított vizsgálatot, ezek közül 89-ben pedig már a vádirat is elkészült.

Címkék: gyermekvédelem

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt

Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta

2025. Szeptember 17. 07:31, szerda | Belföld

Orbán Viktor: egy korszak véget ért

Annak a korszaknak vége van, amikor azt tudtuk mondani, hogy tőlünk nyugatra minden jó, és semmi mást nem kell csinálni, mint lemásolni azt, ami ott történik

2025. Szeptember 17. 07:29, szerda | Belföld

KSH: a bruttó átlagkereset 693 700 forint volt, 9,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

Júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 693 700, a nettó átlagkereset 479 500 forint volt.

2025. Szeptember 17. 07:27, szerda | Belföld

OKF: a fűtési szezon közeledtével érdemes próbafűtést végezni

A közelgő fűtési szezon előtt, még a hidegebb időjárás beállta előtt érdemes otthon próbafűtést végezni, amelynek során időben kiderülhetnek az esetleges meghibásodások, és el lehet végeztetni a szükséges javításokat