Városlista
2025. április 26, szombat - Ervin

Hírek

2011. December 13. 14:11, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Sikerült a faj megmentése

Sikerült a faj megmentése

Még mindig virágzik a Kiskunságban a tartós szegfű, a világ egyik legritkább vadvirága.

A tartós szegfű élénk rózsaszín, apró, filigrán termetű vadvirág, amely az egész világon csak a Duna–Tisza közi homoki gyepekben fordul elő. Az élőhelye beszűkülése miatt veszélybe került faj megmentésére a Kiskunsági Nemzeti Park indított szegfűmentő programot 2006-ban: a természetvédelmi szakemberek 19 ezer palántát ültettek ki az eredeti állományok erősítésére, s öt év alatt csaknem 100 ezerre nőtt a kizárólag Magyarországon előforduló fokozottan védett tartós szegfű állománya.

A Duna–Tisza közi homoki gyepekben virító szegfű egyetlen tövének természetvédelmi értéke 250 ezer forint. A növényt Kitaibel Pál fedezte fel, s azért nevezte el tartós szegfűnek, mert május közepétől október közepéig virágzik. Az idén – az enyhe ősznek és a mostani melegebb napoknak köszönhetően – még decemberben is – közölte a Kiskunsági Nemzeti Park.

„Óriási munka volt egyszerre 5-600 virágtövet kivinni olyan területekre, amelyeket autóval nehezen vagy egyáltalán nem lehet megközelíteni. Sokszor magunk cipeltük a ládákat és egyenként ültettük ki a palántákat a kijelölt területekre. A kiültetett tövek 90 százaléka megmaradt, több már magot is érlelt, így biztosak lehetünk abban, hogy a füvészkerti példányok megerősítik majd a természetes állományokat” – mondta Mihalik Erzsébet, a Szegedi Egyetem Füvészkertjének vezetője.

Egy ritka növény megmentéséhez nem elegendő a mesterséges szaporítás, ezért Kiskunmajsa határában helyreállították és bővítették a szegfű által kedvelt élőhelyeket, 455 hektárt megtisztítottak az agresszívan terjedő, őshonos növényeket kiszorító gyomoktól, így az Észak-Amerikából származó vaddohánytól. Bodogláron gyérítették a fekete fenyőt, Bócsán és Csévharaszton pedig az akácültetvényeket szorították vissza, helyettük tisztásokat és a Homokhátságra jellemző nyárfákkal tarkított ligeteket alakítottak ki. A természetvédelmi szakemberek a Kiskunságban több területen kutattak a ritka növény után, csaknem 100 ezer tövet regisztráltak. A munka során észrevették, hogy a szegfű iránt a mezei nyulak is érdeklődnek, és „előszeretettel lerágják a szirmait”.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 26. 10:08, szombat | Belföld

Az 1000-2000 lakosú települések italüzletei is pályázhatnak a 3 millió forintos támogatásra

Az 1000-2000 lakosú települések italüzletei is pályázhatnak a 3 millió forintos támogatásra

2025. Április 26. 10:08, szombat | Belföld

Varga Mihály: a tartós árstabilitás elérése áll a monetáris politika fókuszában

Az elmúlt hetekben fokozódó geopolitikai feszültségek növelték a globális kockázatokat -

2025. Április 26. 10:07, szombat | Belföld

Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel tárgyalt Orbán Viktor

2025. Április 26. 10:05, szombat | Belföld

Ferenc pápa búcsúztatása - Ma helyezik végső nyugalomra a katolikus egyházfőt

Ma helyezik végső nyugalomra Ferenc pápát, a gyászszertartás délelőtt 10 órakor kezdődik a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren.