Városlista
2025. február 23, vasárnap - Alfréd

Hírek

2018. December 10. 15:11, hétfő | Külföld
Forrás: Markovics Annamária, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

Szerbiában tizenöt év börtönre ítélték a balkáni kokainkirályt

Szerbiában tizenöt év börtönre ítélték a balkáni kokainkirályt

Tizenöt év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a szervezett bűnözést vizsgáló különleges belgrádi bíróság a \"balkáni kokainkirályként\" ismert Darko Saricot hétfőn.

A 49 éves férfit 5,7 tonna kokain Dél-Amerikából Európába csempészése miatt ítélték el. Az ítélet szerint Darko Saric egy bűnszervezet vezetőjeként 2008-ban és 2009-ben Kolumbiából, Argentínából és Uruguayból juttatta a drogot Nyugat-Európába.

Saricot 2015-ben első fokon húsz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, ám ezt később a fellebbviteli bíróság megsemmisítette, mert úgy ítélte meg, hogy az illetékes belgrádi bíróság hibázott, amikor nem a 2005-ben elfogadott, enyhébb büntetési tételeket tartalmazó szerb büntető törvénykönyv szerint szabta ki a büntetéseket, hanem az új, 2009 óta létező, súlyosabb büntetési tételeket tartalmazó jogszabály szerint. Saric ugyanis még az előző Btk. hatálya idején követte el a bűncselekményeket, és a büntetőjogi alapelv szerint az enyhébb büntetési tételt kellett volna kiszabni. Ezért új eljárást rendeltek el. Míg az ellene felhozott vádakért az új Btk. szerint 20 év letöltendő börtönbüntetés járna, a régi szerint 15 év a legsúlyosabb kiszabható büntetés.

Darko Saric 2014-ben adta fel magát, de mindvégig ártatlanságát bizonygatta.

Az úgynevezett Saric-klán több tagját is elítélték, a legkisebb büntetés hat hónap letöltendő börtönbüntetés volt, míg a legsúlyosabb 15 év, amelyet Saricon kívül a szökésben lévő Goran Sokovicra szabtak ki. Két vádlottat felmentettek.

Darko Saric neve 2009 októberében vált ismertté, amikor arról tudósított a szerbiai sajtó, hogy az uruguayi rendőrség 2,8 tonna kokaint foglalt le egy brit zászló alatt hajózó jachton, Montevideo közelében. A következő évben nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Akkoriban a szerb sajtó arról írt, hogy Saric és klánja több százmillió eurónyi, kábítószer-eladásból befolyt pénzt moshatott tisztára, főleg különböző állami vállalatok megvásárlásával.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 23. 08:53, vasárnap | Külföld

Négy év további harcot ígért Donald Trump a CPAC záró szónokaként

Négy év további harcot ígért Donald Trump elnök az amerikai konzervatívok éves konferenciája, a CPAC záró szónokaként szombaton.

2025. Február 22. 08:17, szombat | Külföld

Donald Trump: Zelenszkijre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon

Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre nincs igazán szükség az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokon -

2025. Február 19. 07:36, szerda | Külföld

Kreml: Vlagyimir Putyin kész tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel

Vlagyimir Putyin orosz elnök kész tárgyalni ukrán hivatali partnerével, Zelenszkijjel is, de utóbbi legitimitása hivatali idejének lejárta miatt megkérdőjelezhető - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.

2025. Február 18. 08:02, kedd | Külföld

Ukrán elnök: Ukrajnát nem hívták meg a szaúdi orosz-amerikai tárgyalásokra, ezért nem fogadja el az eredményét

Ukrajna nem tudott róla, így nem is vesz részt a valószínűleg Szaúd-Arábiában megrendezendő amerikai-orosz tárgyalásokon, és nem ismer el semmilyen megállapodást Ukrajnáról Kijev részvétele nélkül